Doğru Mamayı Nasıl Seçersiniz?

Doğru Mamayı Nasıl Seçersiniz?

Yaş Mama, Kuru Mama, Çiğ Mama - Köpeğiniz İçin Doğru Mamayı Nasıl Seçersiniz?

Köpeklerimizi beslemeye gelince, hepimizin bir noktada kafası karışır. Tavuk mu sığır eti mi? Tahıllı mı yoksa tahılsız mı? Ve ne tür yiyecekler en iyisidir - ıslak yiyecekler, çiğ yiyecekler, kuru yiyecekler veya başka bir şey?

Profesyonel bir köpek eğitmeni olarak bana her gün köpekler için doğru mamanın ne olduğu soruluyor. Bugün, yavru köpeğiniz için en iyi mamayı alacağınızdan emin olabilmeniz için sizinle düşüncelerimi paylaşacağım!

Kuru Mama - Artıları ve Eksileri

Kuru mama (ya da sık sık adlandırıldığı şekliyle kuru mama) köpekler için en yaygın mamadır. Yüzlerce farklı tat, şekil ve boyutta olduğu gibi, çeşitli şirketlerden ve birçok farklı kalite seviyesinde bulabilirsiniz.

Kuru mama, beslenmesi en kolay ve aynı zamanda en uygun fiyatlı gıdadır. Haftalarca ve aylarca saklayabilirsiniz. Çoğu yavru köpek veya barınak köpeği, zaten kuru mama yiyerek ömürlük yuvalarına gelir.

Yine de kuru gıdaların dezavantajları vardır. Bazı dişlerini kaybetmiş yaşlı bir köpeğiniz varsa, kuru mamayı çiğnemesi onun için çok zor olacaktır. Mamayı suya batırmanız veya ıslak mamaya geçmeniz gerekecektir.

Chihuahuas gibi birçok kucak köpeği ırkı kuru mamayı sevmez. Tadından hoşlanmıyor gibi görünüyorlar ve çoğu zaman çiğnemeyi de sevmiyorlar. Ek olarak, birçok küçük köpek ırkı, hayatlarının erken dönemlerinde dişlerini kaybetmeye özellikle eğilimlidir.

Yaş Mama - Artıları ve Eksileri

Islak mama, en seçici köpekler için bile genellikle çok popülerdir. Kuru mamaya burnunu sokan bir köpeğiniz varsa, verdiğiniz ıslak mamayı seve seve kabul edecektir. Islak mama, açılmamış kutularda aylarca veya yıllarca kolayca saklanabilir ve yaygın olarak bulunur.

Yaş mama, özellikle büyük cins bir köpeğiniz varsa, kuru mamaya göre çok daha pahalıdır. Köpeğiniz ne kadar çok yerse ve seçtiğiniz ıslak mama ne kadar kaliteliyse, fiyat o kadar hızlı artacaktır. Günde 10-15 dolara kolayca ulaşabilir ve aşabilir.

Islak mamanın diğer bir dezavantajı dağınık olmasıdır - Bernedoodle gibi uzun ve kıvrık bir tüyü olan köpekler için kötü bir seçimdir Yiyecekler saça takılabilir ve köpeğinizi her yemekten sonra temizlemeniz gerekir - bu çok zaman alır ve hiç de eğlenceli değildir!

Çiğ Gıda - Artıları ve Eksileri

Son 5-10 yılda, köpekleri çiğ yiyeceklerle beslemek giderek daha popüler hale geldi. Bazı sahipler hazır çiğ mama (evcil hayvan dükkanlarında bulabileceğiniz veya internette köpeğiniz için özel olarak sipariş edebileceğiniz) satın almayı tercih ederken, diğerleri çiğ eti kendileri satın alır ve evde porsiyonlar.

Kişinin kendi çiğ yemeğini yapmasının çok çekici bir faktörü, yüksek kaliteli bir diyet sağlarken çok uygun fiyatlı olabilmesidir. Ama dikkat et! Bu düşündüğünüzden daha ilgili.

Çiğ beslerken, köpeğinizin bireysel beslenme ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Bir Doberman yavrusu, yavruları olan emziren bir Golden Retriever anneden farklı ihtiyaçlara sahip olacak olan yaşlı bir Pug'dan farklı ihtiyaçlara sahip olacaktır. Kuru mama ve ıslak mamalarda, üreticiler beslenme profilini hedefledikleri köpeklerin ihtiyacına tam olarak uyacak şekilde tasarladılar. Kendi çiğ yemeğinizi hazırlarken bu sizin göreviniz!

Çiğ beslenen köpeklerin basitçe "çiğ et"ten çok daha fazlasına ihtiyacı vardır. Organ eti, kas eti, kemik ve potansiyel olarak yumurta, çiğ sebze ve meyvelere de ihtiyaç duyarlar.

İyi dengelenmiş bir çiğ diyet, köpeğinizin içindeki en iyiyi gerçekten ortaya çıkarabilir. Olumsuz tarafı, kötü tasarlanmış bir çiğ diyet, beslenme eksikliklerine ve hatta yavru köpeklerde bodur büyümeye yol açabilir.

Diğer bir husus ise, evinizde çiğ gıdaları çapraz kontaminasyon riski olmadan güvenle hazırlayıp hazırlayamayacağınızdır. Özellikle çiğ kümes hayvanları tüketildiği takdirde insanlar için tehlikeli olabilir. Mutfağa gelebilecek küçük çocuklarınız varsa, kesme tahtanıza dokunun ve parmaklarını yalayın - çiğ besleme size göre değil!

Köpeğiniz İçin Doğru Diyeti Nasıl Seçersiniz?

Köpeğiniz için doğru beslenmeye karar verirken, köpeğinizin yaşını, büyüklüğünü, cinsini göz önünde bulundurun; bütçeniz ve yaşam tarzınız ile zaman kısıtlamalarınız. Karar vermenize yardımcı olacak bazı yönergeler:

 • Köpeğiniz kıdemli bir köpek mi?
  Muhtemelen kuru mama onun için çok zor. Ya ıslatmalı ya da ıslak bir mama seçmelisiniz. Kuru mamayı biraz ıslak mamayla da karıştırabilirsiniz - bu, sadece ıslak mamayla beslemekten daha ucuzdur ve saf mamayla çok daha lezzetlidir.
 • Köpeğiniz büyük cins bir köpek mi?
  Köpeğiniz büyük bir cinsse, özellikle de 80 kilonun üzerindeyse, mamanın fiyatı dikkate alınması gereken önemli bir faktör olabilir. Özellikle bütçeniz kısıtlıysa kuru mama sizin için en iyi seçenek olacaktır.
 • Birkaç köpeğin var mı?
  Birkaç köpeğiniz varsa, ev yapımı çiğ bir diyetle beslemek, bankayı kırmadan hepsine yüksek kaliteli yiyecek sağlayabilir. Aynı anda 4 köpek için çiğ mama hazırlamak, 1 köpeğe göre çok daha fazla zaman tasarrufu sağlar. Yerel kasabınızda özel indirimler alabilirsiniz - onlara danışın!
 • Küçük çocuklarınız var mı?
  Evde küçük çocuklarınız varsa, bu noktada köpeğiniz için ev yapımı çiğ bir diyet uygulamamanızı şiddetle tavsiye ederim. Etrafta çocuklar varken çiğ kümes hayvanlarından bulaşma riski çok fazladır. Bununla birlikte, köpeğinizin çiğ et yemesini istiyorsanız, ticari olarak hazırlanmış bir çiğ mama almayı düşünebilirsiniz.
 • Köpeğinizle çeviklik gibi köpek sporları yapıyor musunuz?
  Köpeğiniz atletikse ve çeviklik gibi köpek sporlarına katılıyorsa - veya onu uzun yürüyüşlere ve kamp gezilerine götürmekten hoşlanıyorsanız - enerji ihtiyaçlarını karşılamak için özel beslenmeye ihtiyacı olacaktır.
  Yüksek kaliteli bir kuru mama (spor köpekleri için özel olarak üretilmiş bazı ürünler vardır) veya dengeli bir çiğ gıda diyeti almayı düşünmelisiniz.

Hangi köpek mamasının en iyi olduğu konusunda kapsamlı bir tavsiyede bulunmak imkansızdır. Her zaman olduğu gibi, köpeğimiz için en iyi seçimleri yapmaya gelince, onun özel beğenilerini, hoşlanmadıklarını, yaşını, cinsini ve yaşam tarzımızı dikkate almamız gerekir.

Doğru mamayı seçmek söz konusu olduğunda, köpeğinizin durumunu ve bütçenizi göz önünde bulundurun. Köpeğiniz İçin Doğru Mamayı Hemen Seçin

Tabii ki, doğru kararı nasıl alacağınız konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, köpeğiniz için mükemmel beslenmeyi bulmanıza yardımcı olabilecek yerel veterinerinize danışın.